Gregorian Kolekcja

Gregorian – męski chór pochodzący z Niemiec, w którego skład wchodzą muzycy sesyjni. Zespół powstał z inicjatywy producenta muzycznego z Hamburga, Franka Petersona.

Wydana w 1991 roku płyta Sadisfaction, będąca powodem konfliktu między Frankiem Petersenem a menadżerem Enigmy Michaelem Cretu, nie odniosła sukcesu komercyjnego. Dopiero wydany w 2000 album Masters of Chant przyniósł zespołowi międzynarodowy sukces w sprzedaży płyt. Dwie pierwsze części Gregorian – Masters of Chant zostały sprzedane – każda w ponad milionie egzemplarzy i uzyskały status złotej płyty w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Belgii i Australii.

Utwory grupy utrzymane są w spokojnym i nieco popowym klimacie. Wyjątkiem był album The Dark Side z 2004 roku, na którym znalazły się rockowe utwory. Kolejnym odejściem od popowego stylu była wydana w 2006 roku płyta Christmas Chants, na której znalazły się kolędy.

Przy nagrywaniu utworów Gregorianie stosują wyłącznie siedem tonów.

Nazwa zespołu odnosi się do charakterystycznego sposobu śpiewania, stylizowanego na chorał gregoriański.

Skład zespołu

  • Chór męski w składzie: Lawrence White, Dan Hoadley, David Porter-Thomas, John Clucas, Robert Fardell, Christopher Tickner, Gerard O’Beirne, Richard Naxton, Matthew Minter;
  • perkusja: Roland Peil;
  • instrumenty klawiszowe/dyrektor muzyczny: Jan-Eric Kohrs;
  • gitary: Gunther Laudahn;
  • głosów na płytach użyczają także: Amelia Brightman, Sarah Brightman, Susana Espelleta, Carolin Fortenbacher.

W związku ze zbliżająca się trasą koncertową w Polsce postaram się Wam trochę przybliżyć twórczość tego projektu. Na naszym forum zajdziecie kolekcje płyt wydanych przez Gregorian.

 

PRZEJDŻ NA FORUM

 

Dodaj komentarz