Calendar

lip
7
czw.
urodziny obchodzi Fancy
lip 7 całodniowy

Fancy, właśc. Manfred Alois Segieth (ur. 7 lipca 1946 w Monachium) – niemiecki piosenkarz, popularny w latach 80. XX wieku

W wieku dwunastu lat zaczął grać na gitarze. Początkowo chciał zostać mnichem. Pierwsze piosenki napisał dla niego Todd Candi. Jego pierwsze single („Slice Me Nice”, „Chinese Eyes” i „Get Lost Tonight”) odniosły sukces komercyjny. Debiutancki album Get Your Kicks osiągnął status złotej płyty. W 1985 roku wystąpił po raz pierwszy we francuskiej telewizji oraz odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych. Singel „Bolero” odniósł bardzo duży sukces w Hiszpanii.

Na początku 1988 roku Fancy wydał album Flames Of Love. Tytułowy singel stał się największym przebojem Fancy’ego w karierze muzycznej

Fancy zasłynął nie tylko jako wokalista, ale doceniano go także za piosenki, które tworzył dla innych wykonawców. Produkował nagrania dla Granta Millera czy Mozzarta (“Money”, “Jasmin China Girl”). Fancy współpracował również z Amandą Lear, Lindą Jo Rizzo, Robertem Grace oraz duetem włoskim: Albano i Romina Power.. Współpracował także z producentem Anthonym Monnem.

W 2000 roku wziął udział w eliminacjach do konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „We Can Move Mountain”. Ostatecznie zdobył piąte miejsce.

W 2013 roku wziął udział w programie reality show Celebrity Big Brother, w którym zajął siódme miejsce.

9 kwietnia 2021 na oficjalnym kanale artysty w serwisie YouTube swoją premierę miało nagranie „I Like Your Smile”, zaś tydzień później, 16 kwietnia 2021, wydano EP I Like Your Smile, zapowiadające nadchodzący album piosenkarza pt. Masquerade.

lip
18
pon.
urodziny obchodzi Ken Laszlo
lip 18 całodniowy

Ken Laszlo właśc. Gianni Laszlo Coraini urodził się 18 lipca 1954 we Florencji – włoski muzyk nurtu italo disco i euro disco.

Ken Laszlo ukończył akademię muzyczną. W wieku piętnastu lat zaczął występować jako muzyk w dyskotekach i klubach. Pierwsze single („Hey, Hey Guy”, „Tonight” i „Don’t Cry”) rozeszły się w nakładzie miliona kopii. Utwory Kena Laszlo odniosły sukces w Europie, Azji i Wenezueli.

lip
19
wt.
urodziny obchodzi Silvio Pozzoli
lip 19 całodniowy

19 lipca 1953 urodził się Silvio Pozzoli. Karierę rozpoczynał jako członek zespołu Club House, z którym wylansował przebój “Do it again” oparty na samplach z utworu “Billie Jean” Michaela Jacksona.

Jako wykonawca występujący solo, posługiwał się pseudonimem Silver Pozzoli. W latach 80. wydał takie single jak „Around My Dream” czy też „Step By Step”.

W międzyczasie, artysta udzielał się również w innych projektach italo disco: min. udzielił wokalu w oryginalnej wersji przeboju „Mad Desire” Den Harrow (nieco później śpiewanej przez Toma Hookera). Wokalista brał udział także w projekcie Club House[7] (jako członek tej grupy, brał udział w produkcji nagrań „Do It Again (Medley With Billie Jean)” i „Deep In My Heart”).

Piosenkarz brał także udział w konkursach takich jak Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo. Jako wokalista wspierający (w chórkach) współpracował z takimi wykonawcami jak Loredana Bertè, Vasco Rossi, Renato Zero, Eros Ramazzotti, Cristina D’Avena, Enzo Jannacci, Riccardo Cocciante, Ivana Spagna, Anna Oxa, Enrico Ruggeri, Giorgio Gaber, Roberto Vecchioni, Adriano Celentano, Gianni Morandi, Mina, Bruno Lauzi, Claudio Baglioni, Toto Cutugno, Ivan Graziani, Al Bano i Romina Power, Ricchi e Poveri oraz Laura Pausini.

W latach 90. jako członek grup Allarme PSM i Club House brał udział w produkcji kilku singli italo house i italo dance.

W 2008, na rynku pojawił się album Around Your Dreams: Acoustic Versions Of 80’s Masterpieces, będący w sporym stopniu składanką istotnych nagrań w życiu artysty (min. „You’re My Heart, You’re My Soul” duetu Modern Talking czy „Smalltown Boy” grupy Bronski Beat).

3 listopada 2015 ukazała się kompilacja The Original Maxi-Singles Collectio

lip
31
niedz.
urodziny obchodzi C.C.Catch
lip 31 całodniowy

C.C. Catch naprawdę nazywa się Caroline Catharina Muller. Urodziła się 31.07.1964 roku w Oss (Holandia). Od dziecka chciała być piosenkarką i na początku lat 80-tych wraz z trzema innymi dziewczynami założyła grupę Optimal. Wielkiego sukcesu nie odniosły, ale podczas jednego z występów Caro została zauważona przez Dietera Bohlena.

Muzyk postanowił nawiązać współpracę i dał jej do wykonania utwór I Can Lose My Heart Tonight (anglojęzyczną wersję piosenki Keine Träne Tut Mir Leid wykonywaną przez Mary Roos). Pierwotnie utwór ten miał znaleźć się w repertuarze Modern Talking. W lipcu 1985 ukazał się singel z tą piosenką. Zdobyła powodzenie w dyskotekach, a na listach przebojów uplasowała się na 13. pozycji. Kolejny singel (‘Cause You Are Young) oraz debiutancki album Catch The Catch ukazały się w 1986 roku. Na fali popularności artystki, Dieter Bohlen napisał dla niej utwory na kolejny album, Welcome To The Heartbreak Hotel, który ukazał się jeszcze w tym samym roku. We współpracy z kompozytorem, Carolina wydała razem 5 albumów, jednak ich współpraca zmierzała do schyłku. Carolina chciała brać udział w tworzeniu nagrań, dostarczając własne materiały, jednak Bohlen nie zgadzał się na to. Pod koniec dekady lat 80. piosenkarka zakończyła współpracę z Bohlenem i wyjechała do Wielkiej Brytanii, aby tam kontynuować karierę muzyczną, zmieniając styl.

sie
12
pt.
urodziny obchodzi Tanita Tikaram
sie 12 całodniowy
Tanita Tikaram urodziła się w Munster w Niemczech, 12 sierpnia 1969  roku w rodzinie brytyjskiego oficera. Jednak jej rodzice pochodzą z Fidżi i Malezji. W 1982 roku rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii i zamieszkała w Basingstoke w hrabstwie Hampshire. Tanita zaczęła komponować pierwsze utwory jako nastolatka, a debiut sceniczny zaliczyła w 1987 roku w London Mean Fiddler po doskonałej recenzji jej taśmy demo.Następnie dzięki udanemu występowi w telewizyjnym show, szybko podpisała kontrakt płytowy z Warner Records i w wieku 18 lat nagrała swój pierwszy album “Ancient Heart” (1988). Producentami krążka byli Rod Argent (ex-Zombies) oraz doświadczony muzyk sesyjny Peter Van Hooke.

Pochodzące z tego albumu utwory “Good Tradition” i “Twist in My Sobriety” stały się natychmiast przebojami w Wielkiej Brytanii i w całej Europie. Album sprzedał się w ponad 4 milionach egzemplarzy na świecie, a Tanita stała się jedną najbardziej obiecujących nowych wokalistek.

W 1990 roku ukazała się druga płyta Tanity – “The Sweet Keeper”. Kolejne lata przyniosły następne albumy: “Everybody’s Angel” (1991), “Eleven Kinds of Loneliness” (1992), “Lovers in the City” (1995), “The Cappuccino Songs” (1998). Znalazły się tam dalsze przeboje wokalistki takie jak: “Cathedral Song”, “World Outside Your Windows”, “We Almost Got it Together” , “I Might Be Crying” czy “Stop Listening”.

 

sie
16
wt.
urodziny obchodzi Madonna
sie 16 całodniowy

Madonna, właśc. Madonna Louise Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska piosenkarka popowa, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, producentka filmowa, reżyserka, scenarzystka, projektantka mody, pisarka, przedsiębiorczyni i filantropka.

Uchodzi za ikonę popkultury, która przełamuje bariery obyczajowe i budzi kontrowersje. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych muzyków w historii. Ze względu na sukcesy w przemyśle muzycznym nazywana jest „Królową Popu”. Według Księgi rekordów Guinnessa jej nagrania sprzedały się w liczbie ponad 335 milionów egzemplarzy, co czyni ją kobietą z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Ponadto jest najbardziej dochodową solistką w kwestii koncertów, członkinią Rock and Roll Hall of Fame oraz laureatką niemal 300 nagród, w tym siedmiu Grammy i dwudziestu MTV Video Music Awards. Nieprzerwanie od lat 80. należy do czołówki najpopularniejszych artystek muzycznych, a jej kariera trwa do dziś (ostatni album, Madame X, ukazał się w 2019 roku).

Debiutowała w Nowym Jorku jako tancerka oraz członkini zespołów, a w 1982 roku rozpoczęła karierę jako solowa piosenkarka (w 1983 wydając pierwszy album, Madonna). Szybko zdobyła międzynarodową popularność, stając się jedną z największych gwiazd na rynku muzycznym. Jej albumy sprzedawały się w wielomilionowych nakładach, zaś single stawały się przebojami na całym świecie. Zaprezentowała nowatorskie podejście do dziedzin teledysku i koncertu, zwracając uwagę na ich widowiskowość i teatralność.

Od początku kariery Madonna jest również aktorką filmową i teatralną, choć – mimo zdobytego Złotego Globu – jej kreacje przeważnie spotykały się z krytyką, a sama artystka zdobyła rekordową liczbę dziewięciu Złotych Malin. W 2002 porzuciła aktorstwo, w późniejszych latach debiutując w innych profesjach związanych z filmem (reżyseria, produkcja czy pisanie scenariuszy). Począwszy od 2003, wydała kilkanaście książek dla dzieci, jest też autorką wydawnictwa Sex z 1992. Ponadto jest ambasadorką i właścicielką licznych przedsięwzięć, jak kolekcje odzieżowe czy sieć siłowni, a także prowadzi działalność przedsiębiorczą. Jest również filantropem i założycielką fundacji Raising Malawi.

16 sierpnia to dzień szczególny dla Madonny. Doskonały prezent urodzinowy zrobiła sobie  16 sierpnia 1986 kiedy zanotowała dublet na amerykańskiej liście przebojów Billboard Chart. Jej singiel “Papa don’t preach” dotarł do pierwszego miejsca na US Singles Chart, a płyta, z której pochodzi ta piosenka, czyli album “True Blue”, zajęła pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedawanych albumów.. W 1985 roku właśnie 16 sierpnia wyszła za mąż za Seana Penna, a w 2005 spadła z konia i złamała sobie trzy żebra, obojczyk i kość dłoni

sie
17
śr.
urodziny obchodzi Belinda Carlisle
sie 17 całodniowy

17 sierpnia 1958 urodziła się Belinda Jo Kurczeski (lub wg innych źródeł Kerzcheski). Bardziej znana jest oczywiście jako Belinda Carlisle. W pierwszej połowie lat ’80 podbijała Amerykę razem z zespołem The Go-Go’s. Potem rozpoczęła karierę solową. Współpracowała w tym czasie z najlepszymi producentami i autorami piosenek w USA. Dzięki temu wylansowała wiele międzynarodowych hitów, które na stałe zapisały się w historii muzyki pop. Jej największe hity to “Heaven is a place on earth” (1987), “Circle in the sand” (1988), “Leave a light on” (1989), “La Luna” (1989)