urodziny obchodzi Spagna

Kiedy:
16 grudzień 2021 całodniowy
2021-12-16T00:00:00+01:00
2021-12-17T00:00:00+01:00

16 grudnia 1954 urodziła się Ivana Spagna – włoska piosenkarka Italo Disco i muzyki pop.
Karierę swoją rozpoczęła (śpiewając w języku angielskim) we wczesnych latach 80′ wykonywała wokale z Angelą Parisi i pisała piosenki dla duetu Italo Disco o nazwie Fun Fun. Pisała również piosenki dla wielu innych projektów myzycznych aż do 1986, wtedy to zaczęła swoją solową karierę.
Jej pierwsza danceowa piosenka “Easy Lady” z roku 1986 była hitem na całą Europę. W 1987 stworzyła swój kolejny hit zatytułowany “Call Me”. Ten singiel usytuował się jako numer 1 na Europejskich listach Przebojów i zdobył 2 miejsce we Włoszech i na Brytyjskiej Liście Przebojów.
Nagranie to było również numerem 13 w Amerykańskiej Muzycznej czołówce hitów.
Jej pierwszy album Dedicated To the Moon został wydany tego samego roku i sprzedany w ponad 500,000 egzemplarzach.
Zaraz po mniejszym Brytyjskim hicie pod tytułem “Every Girl and Boy” i danceowo-rokowym albumie You Are My Energy z 1988, Spagna ruszyła do Santa Monica, do Californii i stworzyła swój nowy popowy album o tytule No Way Out (91′).
Ten album, uwydatniała najbardziej, piosenka napisana przez Diane Warren “Theres A Love”, oraz dwa single “Love At First Sight” i “Only Words”, które zdobyły 5 miejsce na Włoskiej liście hitów, a album zdobył miano Platyny (sprzedano ponad 100,000 egzemplarzy).
W 1993 roku Spagna powróciła do Europy i nagrała album Matter Of Time, z dwoma popularnymi eurodancowymi singlami “Why Me” (10 miejsce we Włoszech), oraz “I Always Dream About You” (5 miejsce we Włoszech).
W roku 1995 po wydaniu swojego ostatniego dancowego hitu “Lady Madonna” zaczęła śpiewać w swoim ojczystym języku włoskim.
Po osiągnięciu wielkiego sukcesu we Włoszech, który dała jej piosenka Eltona Johna “John’s Circle of Life”, zaśpiewana w języku włoskim (Il cercio della vita), stworzyła włoską ścieżkę dzwiękową dla filmu Disneya Król Lew, wzięła udział w Festiwalu San Remo, jednym z najważniejszych Włoskich konkursów piosenki, sytuując się tam na miejscu 3 w 1995 roku z utworem “Gente Come Noi”.
Jej pierwszy włoski album Siamo Due (95′), został sprzedany w ponad 350,000 egzeplarzy i stał się tym samym najlepiej sprzedającym się albumem tego roku, przez włoską piosenkarkę we Włoszech. Od tego roku jednym słowem mówiąc Spagna , wypuściła na rynek wiele sukcesowych albumów, w jęyku włoskim wliczając w to utwory takie jak “Siamo in Due”, “E io penso a te”, “Indivisibili “, “Dove’eri “, “Il bello dellavita -World Cup Song”, ” Con il tuo nome” aż do 2003 roku kiedy to opuściła wytwórnię Sony Music, powracając do śpiewania ponownie w języku angielskim.
Śpiewała dla niezależnej wytwórni Swiss (B&G) i nagrała album Woman (02′) dancowopopowy z ośmioma nowymi angielskimi piosenkami, dwiema w języku hiszpańskim i jedną w języku francuskim. Trzy utwory były dla tego albumu iskierkami “Never Say You Love Me”, “Woman” i “Do It With Style”.
W 2004 roku ukazał się nowy remix versji utworu “Easy Lady” zaś w 2009 remix tej samej piosenki “Easy Lady” ponownie zmiksowano, przy produkcji z Dj’em Nicola Fasano.
Albumy Spagny i single sprzedano na całym świecie w ponad 10 milionowym nakładzie, dlatego też piosenkarka zdobyła sobie tytuł “Disco d’oro alla carriera” inaczej mówiąc Złotego Certyfikatu dla Kariery, który to tytuł przyznał jej Włoski Związek Muzycznego Przemysłu (FMI) w 2006 roku.
W lutym 2006 roku Spagna wzięła udział ponownie w Festiwalu San Remo występując z piosenką “Noi Non Possiamo Cambiare” i w maju tego samego roku zdobyła 3 miejsce we Włoskim programie muzycznym, Music Farm.
W 2009 roku zaraz na początku wydany zostaje nowy pierwszy utwór rokowo balladowy “Comunque vada”, EP Lola & Angiolina Project, we współpracy z włoskim gwiazdorem rokowym Loredana Berte. W 2010 roku album Dedicated to The Moon zostaje ponownie wydany przez Cherry Pop Records.
Do dziś artystka gra, śpiewa, koncertuje, nagrywa czego efektem jest album 1954 z roku 2019 na którym znalazło się 10 nastrojowych ballad.

Dodaj komentarz