Kiedy:
4 Maj 2021 całodniowy
2021-05-04T00:00:00+02:00
2021-05-05T00:00:00+02:00

Kapitan Nemo, właśc. Bogdan Tadeusz Gajkowski (ur. 4 maja 1950 w Warszawie) – polski wokalista i kompozytor.

Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował singlem zawierającym piosenki „Dzieci muzyki” i „Będzie niedziela”, jeszcze pod oryginalnym nazwiskiem. Po jego wydaniu zajął się prowadzeniem zespołu Magiczna Maszyna, pierwszego w Polsce wykonującego muzykę soul[2]. W 1981 roku skomponował utwory „Brylanty” i „Nic naprawdę” na płytę Układy Izabeli Trojanowskiej. Oba nagrania stały się później przebojami.

Już jako Kapitan Nemo wydał singel „Elektroniczna cywilizacja”/”Po co mówić o tym?” w 1983 roku. Nagranie „Elektroniczna cywilizacja” stało się dużym przebojem, docierając do szczytu listy przebojów Programu I Polskiego Radia[3]. Na kolejnym singlu, wydanym rok później, znalazły się piosenki „Słodkie słowo” i „S.O.S. dla planety”. Nagrywane przez Kapitana Nemo piosenki utrzymane były w modnej wówczas na zachodnim rynku stylistyce synth pop, a sam artysta został uznany za prekursora nurtu new romantic w Polsce[4]. Rok 1984 przyniósł największy sukces w jego karierze, kiedy to na wspólnym singlu ukazały się kompozycje „Zimne kino” i „Twoja Lorelei”. Utwory te stały się wielkimi przebojami, zwłaszcza „Twoja Lorelei”, będący sztandarową pozycją w repertuarze Kapitana Nemo[5].

W 1986 roku nakładem Tonpressu ukazała się pierwsza długogrająca płyta wokalisty, zatytułowana Kapitan Nemo, promowana singlową piosenką „Bar Paradise”. Znalazły się na niej też takie przeboje jak „Wideonarkomania” i „Samotność jest jak bliski brzeg”. Trzy lata później na rynku ukazał się krążek Jeszcze tylko chwila, przyjęty pozytywnie, jak poprzedni, a także jego angielska wersja, In a Little While. Obie płyty wydała wytwórnia Polskie Nagrania „Muza”. Na listach przebojów popularnością cieszyły się wówczas nagrania „Idę wciąż do ciebie” i „Jeszcze tylko chwila”. W 1992 piosenkarz przerwał pracę sceniczną, poświęcając się pisaniu muzyki ilustracyjnej do filmów i reklam. Jedynie w drugiej połowie lat 90. przypomniał o sobie nową piosenką „Jacy delikatni”, a na rynku pojawiła się kompilacja The Best of Kapitan Nemo.

Powrót Kapitana Nemo na scenę nastąpił w roku 2002, kiedy to wydał płytę Wyobraźnia, promowaną singlami „Na co czekasz” i „Zabierasz moje sny”. W przeciwieństwie do muzyki, jaką nagrywał w latach 80., materiał z tego albumu utrzymany był w stylistyce pop-rockowej. Wydawnictwo otrzymało przychylne recenzje[5]. W roku 2005 ukazała się kolejna kompilacja przebojów, a dwa lata później, z okazji 25-lecia działalności artystycznej, Kapitan Nemo wyruszył w trasę koncertową[6].

W 2014 roku ukazała się płyta z serii „ Złota Kolekcja” pt. „ Kapitan Nemo – Twoja Lorelei”.

Dodaj komentarz