urodziny obchodzi Alison Moyet

Kiedy:
18 czerwiec 2021 całodniowy
2021-06-18T00:00:00+02:00
2021-06-19T00:00:00+02:00
Alison Moyet, angielska wokalistka, właściwie Genevieve Alison-Jawe Moyet urodzona 18.06.1961 w Billericay, Essex (Anglia) Przeszła drogę od punkowo-rockowej piosenki, poprzez czarujący jak sama wspomina syntezatorowy pop, by na koniec pokazać się w świecie muzyki jako doskonale radząca sobie w jazzie wokalistka.
Pracowała w wielu zawodach, aż w końcu poznała członków punkowej formacji X-Ray Spex i z nimi to rozpoczęła swoją przygodę z muzyką. W jednym z wywiadów przyznała że swój początkowy styl wokalny zawdzięcza grupie Poly Styrene. Jako zwolenniczka soulu i bluesa śpiewała z takimi zespołami: The Vipers, The Vicars i The Screaming Abdabs, a także wykorzystując swój talent kompozytorski-jest autorką utworu „Nobody’s Diary”, który w późniejszych latach stał się pożegnalnym singlem formacji Yazoo.
Na początku roku 1982 Alison zamierzała utworzyć nowy zespół, gdy z Depeche Mode odszedł Vince Clarke. Oboje połączyli siły i jako duet Yazoo nagrali swój pierwszy singiel „Only You”. Promocja tego krążka ze strony wytwórni Mute i błyskawiczny sukces wprowadziły zespół na listy przebojów, a liczba sprzedanych płyt osiągnęła 300 tysięcy sztuk.
Yazoo (nazwa w Ameryce Yaz) z dnia na dzień został uznany za nową sensacje muzyki pop, a niepowtarzalny i charyzmatyczny image Alison był doskonale dopasowany do technicznego geniuszu Vince’a Clarke’a.
Po wydaniu debiutanckiego albumu Upstairs At Eric’s, LP numer 1 w Wielkiej Brytanii. Wielu znawców muzyki głosiło że Yazoo, to najbardziej twórczy duet jaki w 1982 roku zdominował scenę popu syntezatorowego!
Jeszcze przed wydaniem i zrealizowaniem kolejnego albumu You and Me Both Alison i Vince postanowili się rozstać.
Jako powód Alison podała niezgodność charakterów i zapatrywań muzycznych. W jednym z wywiadów powiedziała „że woli występować z prawdziwymi muzykami niż z elektronicznymi maszynami”. Po krótkiej przerwie rozpoczęła z rozmachem solową karierę przebojami „Love Ressurection” i „All Cried Out”, a także sprzedanym w liczbie ponad miliona egzemplarzy albumem Alf z roku 1984.
Płyta wyprodukowana przez Steve’a Jolleya i Tony’ego Swaina, uczyniła z niej jedną z czołowych piosenkarek w Europie.
Wśród jej znaczących sukcesów warto wymienić interpretację klasyki muzycznej wcześniej śpiewana przez Billie Holliday „That Ol’Devil Called Love”.
W późniejszych latach powstały kolejne przeboje tej wokalistki takie jak „Weak In The Presence Of Beauty”, „Is This Love?” a także aranżacja rhythm and bluesowego klasyka wykonywanego w latach 60’ przez Ketty Lester i Elvisa Presleya „Love Letters”.
W roku 1987 przyznano piosenkarce platynową płytę za album Raindancing i tym samym potwierdziło to jej zdolności w wyrażaniu śpiewem głębokich uczuć i przyspieszyło to tym samym przyznanie jej prestiżowej nagrody BRIT w kategorii najlepsza wokalistka roku 1988!
W roku 1989 po pięciu latach małżeństwa Alison rozwiodła się ze swoim mężem Malcolmem Lee. Kolejny jej LP zatytułowany Hoodoo pojawił się w roku 1991 i dotarł do Top20 w Wlk.Brytanii, nie przynosząc piosenkarce sukcesów na listach przebojów singlowych. W tym samym też roku Alison wzięła udział w charytatywnym koncercie Simple Truth na rzecz uchodźców kurdyjskich.
Rok później (1992) rozpoczęła pracę nad swoim czwartym solowym longplayem, który ukazał się dopiero wiosną 1994 roku. Album Essex zawierał 3 niewielkie przeboje singlowe „Whispering Your name” „Getting Into Something” oraz „Ode To Boy” ( utwór ten powstał jeszcze za czasów zespołu Yazoo).
Wiosną 1995 roku ukazała się składanka jej największych przebojów wzbogacona o dwie premierowe piosenki.
W swojej solowej karierze Alison można było usłyszeć i zobaczyć u boku takich tuzów sceny muzycznej jak David Bowie, Bob Gelfdof, Paul Mcartney, Paul Young, Pete Townshend.
Alison Moyet, to artystka specyficzna i to nie tylko ze względu na jej barwę głosu. W wolnych chwilach hoduje kury i gra w karty, uwielbia jajka w majonezie i pikle. Nie je natomiast owoców i orzeszków. Wieczory i noce spędza najchętniej przy koniaku i kawie. Albo w dobrym towarzystwie swoich fanów!
Alison Moyet dwukrotnie gościła w Polsce w 1991 i 2009 roku.

Dodaj komentarz