Baltimora – rocznica śmierci

Kiedy:
2023 całodniowy
2023-03-28T00:00:00+02:00
2023-03-29T00:00:00+02:00

Baltimora to sceniczny pseudonim tak naprawdę to Jimmy McShane który urodził się 23 maja 1957 roku w Londonberry (Irlandia Północna).

Dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście, na tętniącej życiem ulicy „Street Terrace”. Wywodził się z rodziny robotniczej o konserwatywnych poglądach. Już od młodzieńczych lat Jimmy zaczął poznawać i rozwijać swój talent artystyczny.

Kiedy przyznał otwarcie swoj homoseksualizm, rodzina odwróciła się od niego. Decyduje się wówczas aby jego kariera artystyczna ukierunkowała się muzycznie. Po dwóch publicznych występach przybiera nazwę Baltimora. W 1984 roku wykorzystuje swoją szanse nagrywając singiel „Tarzan Boy” utrzymany w elektronicznym brzmieniu i stylizowany na modny wówczas styl „italodisco”. Przebój ten zdobył ogromną popularność osiągając 3 miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Na fali wielkiej popularności „Tarzan Boy” w Europie, firma EMI decyduje się wydać go na singlu w Stanach Zjednoczonych docierając tam na 13 miejsce ówczesnej listy najlepiej sprzedających się singli. Utwór ponadto lansowano kolorowym videoclipem w stylu komiksu.
Tego samego roku ukazuje się pierwszy album zatytułowany „Living In The Background”, z którego wybrano jeszcze dwa inne single „Woody Boogie”, który bardzo przypominał premierowy hit „Tarzan Boy” oraz „Chinese Restaurant”, ten ostatni bez większych sukcesów.

W roku 1987 roku Baltimora pokazuje się z nowym albumem „Survivor In Love”, skierowanym głównie na rynek włoski. Z tego albumu pochodzą dwa single, tytułowy „Survivor In Love” oraz „Key Key Karimba”. Jednak płyta nie odnosi żadnego sukcesu i niemal zostaje niezauważona. Jak się okazało była to jego ostatnia praca w karierze muzycznej bowiem 28 marca 1995 roku Jimmy odchodzi z tego świata po długiej walce i powikłaniach choroby AIDS.

Mimo tak szybkiej śmierci jego wielki hit „Tarzan Boy” pozostał żywy aż po dzisiejsze dni i wykorzystywany jest przez wielu artystów i djów, którzy stworzyli wiele remixów tego przeboju. W roku 2003 ukazała się reedycja albumu „Living In The Background”, natomiast „Tarzan Boy” został wykorzystany w kampanii reklamowej Coca Coli Light.

Dodaj komentarz