Koncert

40 Years „Total Eclipse of the Heart”

today 2024-12-09


Tło
share close

Znakiem rozpoznawczym brytyjskiej piosenkarki rockowej i popowej Bonnie Tyler jest jej charakterystyczny, przydymiony głos. Z około 20 milionami sprzedanych płyt Bonnie Tyler jest jedną z odnoszących największe sukcesy artystek na świecie.

Piosenka „Total Eclipse Of The Heart” to multi-platynowy singiel. Podczas koncertów publiczność usłyszy również inne największe hity jak „Holding out for a hero” czy „If you are a woman”.

​Kilka albumów wydanych przez inne wytwórnie płytowe w latach 90. również otrzymało status złotej lub platynowej płyty w kilku krajach. Bonnie Tyler została uhonorowana Echo za swoje osiągnięcia i była kilkakrotnie nominowana do nagrody Grammy.

Mająca ponad 70 lat energiczna piosenkarka rockowa nie myśli jeszcze o przejściu na emeryturę, jej single i albumy pokryły się złotem lub platyną w wielu krajach. Na wydanej w 2019 roku płycie „Between The Earth And The Stars” można usłyszeć niektóre jej duety ze światowymi gwiazdami jak Chris Norman, Rod Stewart czy Cliff Richard. Album studyjny The Best Is Yet To Come z 2021 roku jest inspirowany pop-rockiem z lat 80. i zawiera wiele coverów. Z obydwoma albumami rusza w trasę koncertową po Europie w 2022 i 2023 roku.

 

 

 

Legendarny przebój Bonnie Tyler „Total Eclipse Of The Heart”

„Total Eclipse of the Heart” to piosenka nagrana przez walijską piosenkarkę Bonnie Tyler, napisana i wyprodukowana przez Jima Steinmana – wydana na piątym studyjnym albumie Tyler z 1983 roku, „Faster Than the Speed of Night”. Piosenka stała się największym hitem w karierze Tyler, zajmując pierwsze miejsca na brytyjskiej liście przebojów singli i stając się piątym najlepiej sprzedającym się singlem w 1983 roku w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych singiel spędził cztery tygodnie na szczycie list przebojów.

 

Po obejrzeniu Meat Loafa wykonującego „Bat Out of Hell” na żywo w programie The Old Grey Whistle Test, piosenkarka zwróciła się do pisarza Meat Loafa, Jima Steinmana, i poprosiła go, aby został jej producentem. Tyler chciała stworzyć album wykorzystujący techniki produkcji Wall of Sound Phila Spectora i wierzyła, że Steinman był jedyną osobą, która mogła stworzyć takie samo brzmienie, ponieważ Spector w większości wycofał się z branży muzycznej. Tyler odwiedziła Steinmana w jego mieszkaniu w Nowym Jorku w kwietniu 1982 roku wraz ze swoim menadżerem, gdzie zaprezentowano jej dwa utwory: „Have You Ever Seen the Rain?” i „Goin’ Through Motions”. Stwierdziła, że gdyby nie podobały jej się piosenki, które grał dla niej Steinman, odrzuciłby zaproszenie Tyler do współpracy. Kilka tygodni później wróciła do jego apartamentu typu studio, gdzie Steinman i Rory Dodd wykonali dla niej „Total Eclipse of the Heart”. Steinman wybrał także zespół nagrywający piosenkę, w którym Dodd był głównym wokalistą (refren „Turn Around…”).

Tekst „Odwróć się, jasne oczy” pierwotnie pojawił się w musicalu uniwersyteckim Steinmana The Dream Engine z 1969 roku. Steinman pierwotnie napisał melodię wersetu do swojej ścieżki dźwiękowej do filmu „A Small Circle of Friends” z 1980 roku.

„Total Eclipse of the Heart” musiało zostać skrócone na potrzeby słuchowiska radiowego. Tyler nie wierzyła, że piosenka w całej swojej długości była przyjazna dla radia; piosenka została skrócona z siedmiu minut i dwóch sekund do czterech minut i trzydziestu sekund.

Steinman powiedział w wywiadzie dla Playbill o włączeniu tej piosenki do swojego musicalu Dance of the Vampires z 1997 roku:

przy „Total Eclipse of the Heart” próbowałem wymyślić piosenkę o miłości i przypomniałem sobie, że właściwie napisałem ją jako piosenkę o miłości do wampirów. Jego oryginalny tytuł brzmiał „Vampires in love”, ponieważ pracowałem nad musicalem o Nosferatu, innej wspaniałej historii o wampirach. Jeśli ktoś słucha tekstów, to naprawdę przypominają wersety o wampirach. Chodzi o ciemność, moc ciemności i miejsce miłości w ciemności…


Szczegóły
Rozpocznij 2024-12-09 H 20:00
Koniec 2024-12-09
Oceń
0%