Ze Świata Muzyki

Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim

today2024-06-18 2

Tło
share close

Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim – konkurs ZAiKS-u i Fundacji Grand Press

Do 11 lipca br. kompozytorzy mają czas na stworzenie muzyki do wiersza Jacka Kaczmarskiego „Diagnoza”. Zwycięska linia melodyczna zostanie zaaranżowana przez Jacka Tarkowskiego, a prapremiera nowej piosenki w wykonaniu Adama Nowaka – lidera zespołu Raz Dwa Trzy, będzie miała miejsce 30 sierpnia 2024 podczas gali Medalu Wolności Słowa w Gdańsku.

Fundacja Grand Press wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS już po raz drugi ogłaszają konkurs na stworzenie linii melodycznej do słów wybitnego polskiego autora, do których nigdy wcześniej nie powstała kompozycja muzyczna.

Tym razem, chętni zmierzą się z wierszem Jacka Kaczmarskiego „Diagnoza”, który artysta opublikował we wrześniu 2003 roku, na siedem miesięcy przed śmiercią.

Alicja Delgas, prezeska fundacji im. Jacka Kaczmarskiego i jego życiowa partnerka mówi:
„W tym roku mija 20 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego. Cieszę się, że możemy szerokiej publiczności przypomnieć wiersz pochodzący z ostatniego tomiku Jacka. A dodatkową radością jest dla mnie, że utwór ten premierowo wykona Adam Nowak”.
Podczas spotkania Jacka z Adamem w czasie 39. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Jacek wyraził życzenie, żeby jego utwory były wykonywane przez zespół Raz Dwa Trzy. Po dwóch dekadach – dzięki zaangażowaniu Fundacji Grand Press – ta wola zostanie spełniona.

Konkurs skierowany jest do polskich kompozytorów, którzy mogą zgłaszać utwory wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach. Autorka lub autor utworu wybranego przez jury otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Nadesłane prace oceni jury w składzie: Jan Młynarski (przewodniczący), Jacek BończykWeronika MirowskaAdam Nowak i Jacek Tarkowski.

Przed rokiem laureatką konkursu została Maria Holka. Piosenkę z jej muzyką, do tekstu Wojciecha Młynarskiego „Niewielkie słowo przyzwoitość” wykonał podczas gali Medalu Wolności Słowa 2023 Ralph Kaminski.

 

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 11 lipca 2024 (do godz. 23.59). Utwory należy zgłaszać za pomocą formularza dostępnego pod adresem: formularz@fundacjagrandpress.pl.

Treść wiersza „Diagnoza”, a także szczegóły i regulamin Konkursu dostępne są na stronie: www.fundacjagrandpress.pl/konkurs

Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się podczas uroczystej gali Medalu Wolności Słowa, 30 sierpnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, z transmisją na żywo w TVN 24 oraz na portalach pozostałych patronów medialnych wydarzenia.

Organizatorzy: Fundacja Grand Press, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. 

 

źródło: zaiks

Napisane przez: Robroy

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


0%