Calendar

Cze
18
pt
urodziny obchodzi Alison Moyet
Cze 18 całodniowy
Alison Moyet, angielska wokalistka, właściwie Genevieve Alison-Jawe Moyet urodzona 18.06.1961 w Billericay, Essex (Anglia) Przeszła drogę od punkowo-rockowej piosenki, poprzez czarujący jak sama wspomina syntezatorowy pop, by na koniec pokazać się w świecie muzyki jako doskonale radząca sobie w jazzie wokalistka.
Pracowała w wielu zawodach, aż w końcu poznała członków punkowej formacji X-Ray Spex i z nimi to rozpoczęła swoją przygodę z muzyką. W jednym z wywiadów przyznała że swój początkowy styl wokalny zawdzięcza grupie Poly Styrene. Jako zwolenniczka soulu i bluesa śpiewała z takimi zespołami: The Vipers, The Vicars i The Screaming Abdabs, a także wykorzystując swój talent kompozytorski-jest autorką utworu „Nobody’s Diary”, który w późniejszych latach stał się pożegnalnym singlem formacji Yazoo.
Na początku roku 1982 Alison zamierzała utworzyć nowy zespół, gdy z Depeche Mode odszedł Vince Clarke. Oboje połączyli siły i jako duet Yazoo nagrali swój pierwszy singiel „Only You”. Promocja tego krążka ze strony wytwórni Mute i błyskawiczny sukces wprowadziły zespół na listy przebojów, a liczba sprzedanych płyt osiągnęła 300 tysięcy sztuk.
Yazoo (nazwa w Ameryce Yaz) z dnia na dzień został uznany za nową sensacje muzyki pop, a niepowtarzalny i charyzmatyczny image Alison był doskonale dopasowany do technicznego geniuszu Vince’a Clarke’a.
Po wydaniu debiutanckiego albumu Upstairs At Eric’s, LP numer 1 w Wielkiej Brytanii. Wielu znawców muzyki głosiło że Yazoo, to najbardziej twórczy duet jaki w 1982 roku zdominował scenę popu syntezatorowego!
Jeszcze przed wydaniem i zrealizowaniem kolejnego albumu You and Me Both Alison i Vince postanowili się rozstać.
Jako powód Alison podała niezgodność charakterów i zapatrywań muzycznych. W jednym z wywiadów powiedziała „że woli występować z prawdziwymi muzykami niż z elektronicznymi maszynami”. Po krótkiej przerwie rozpoczęła z rozmachem solową karierę przebojami „Love Ressurection” i „All Cried Out”, a także sprzedanym w liczbie ponad miliona egzemplarzy albumem Alf z roku 1984.
Płyta wyprodukowana przez Steve’a Jolleya i Tony’ego Swaina, uczyniła z niej jedną z czołowych piosenkarek w Europie.
Wśród jej znaczących sukcesów warto wymienić interpretację klasyki muzycznej wcześniej śpiewana przez Billie Holliday „That Ol’Devil Called Love”.
W późniejszych latach powstały kolejne przeboje tej wokalistki takie jak „Weak In The Presence Of Beauty”, „Is This Love?” a także aranżacja rhythm and bluesowego klasyka wykonywanego w latach 60’ przez Ketty Lester i Elvisa Presleya „Love Letters”.
W roku 1987 przyznano piosenkarce platynową płytę za album Raindancing i tym samym potwierdziło to jej zdolności w wyrażaniu śpiewem głębokich uczuć i przyspieszyło to tym samym przyznanie jej prestiżowej nagrody BRIT w kategorii najlepsza wokalistka roku 1988!
W roku 1989 po pięciu latach małżeństwa Alison rozwiodła się ze swoim mężem Malcolmem Lee. Kolejny jej LP zatytułowany Hoodoo pojawił się w roku 1991 i dotarł do Top20 w Wlk.Brytanii, nie przynosząc piosenkarce sukcesów na listach przebojów singlowych. W tym samym też roku Alison wzięła udział w charytatywnym koncercie Simple Truth na rzecz uchodźców kurdyjskich.
Rok później (1992) rozpoczęła pracę nad swoim czwartym solowym longplayem, który ukazał się dopiero wiosną 1994 roku. Album Essex zawierał 3 niewielkie przeboje singlowe „Whispering Your name” „Getting Into Something” oraz „Ode To Boy” ( utwór ten powstał jeszcze za czasów zespołu Yazoo).
Wiosną 1995 roku ukazała się składanka jej największych przebojów wzbogacona o dwie premierowe piosenki.
W swojej solowej karierze Alison można było usłyszeć i zobaczyć u boku takich tuzów sceny muzycznej jak David Bowie, Bob Gelfdof, Paul Mcartney, Paul Young, Pete Townshend.
Alison Moyet, to artystka specyficzna i to nie tylko ze względu na jej barwę głosu. W wolnych chwilach hoduje kury i gra w karty, uwielbia jajka w majonezie i pikle. Nie je natomiast owoców i orzeszków. Wieczory i noce spędza najchętniej przy koniaku i kawie. Albo w dobrym towarzystwie swoich fanów!
Alison Moyet dwukrotnie gościła w Polsce w 1991 i 2009 roku.
Cze
19
sob
urodziny obchodzi Paula Abdul
Cze 19 całodniowy

19 czerwca 1963 urodziła się Paula Abdul – amerykańska piosenkarka, tancerka i choreografka. Zanim zaczęła swoją solową karierę przez wiele lat współpracowała jako choreografka z Janet Jackson oraz z Michaelem Jacksonem. Wystąpiła w takich teledyskach Janet jak: “Nasty”, “What Have You Done For Me Lately”, “When I Think Of You”; a także w teledysku Michaela Jacksona “Liberian Girl”. W 1988 roku nagrała swój debiutancki album “Forever your girl”, z którego pochodziły takie hity jak “Straight Up”, “Forever Your Girl”, “Cold Hearted” i “Opposites Attract”. W 1990 roku ukazał się album “Shut Up and Dance” z remixami hitów Pauli. Rok później Paula Abdul nagrała kolejny album studyjny “Spellbound”, który promowany był przez przebój “Rush rush”. W latach 90 ukazywały się jej kolejne płyty, które co prawda nie powtórzyły sukcesu pierwszych albumów, ale pozwoliły Pauli Abdul utrzymać status wielkiej gwiazdy. Cieszy się ona wielką popularnością w USA, co przełożyło się m.in. na bycie jurorem w programach X-Factor oraz American Idol.

Cze
22
wt
urodziny obchodzi Cyndi Lauper
Cze 22 całodniowy

22 czerwca 1953) urodziła się Cyndi Lauper – amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i aktorka, zdobywczyni nagrody Grammy, Tony oraz Emmy. Naprawdę nazywa się Cynthia Ann Stephanie Lauper. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w połowie lat siedemdziesiątych występując w rockowych zespołach: Doc West i Flyer. W 1979 roku ze swoim przyjacielem Johnem Turim założyła grupę Blue Angel, ale debiutancka płyta grupy nie odniosła sukcesu i Cyndi skupiła się na karierze solowej. Wiosną 1983 wokalistce udało się podpisać kontrakt z Portrait Records, a pod koniec roku Lauper wydała swoją debiutancką solową płytę “She’s So Unusual”. Album szybko zyskał status platynowego krążka (ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samych tylko Stanach Zjednoczonych). Promował go przebojowy singiel pt. “Girls Just Want to Have Fun”, który dotarł do drugiej pozycji na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 i . Nakręcony do singla teledysk stał się jednym z najbardziej kultowych wideoklipów lat osiemdziesiątych i grany był nieprzerwanie przez MTV, czyniąc z Cyndi Lauper jedną z największych ikon muzyki pop tamtej dekady. Kolejny singel – “Time After Time” – dotarł w 1984 roku na sam szczyt amerykańskiej listy i prędko uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w Stanach w ponad półmilionowym nakładzie. Teledysk do “Time After Time” jest kolejnym klipem Lauper, który nie schodził z anteny MTV przez kilka miesięcy. Swój drugi studyjny krążek pt. True Colors Cyndi Lauper wydała w 1986 roku. Album znacznie różnił się od debiutanckiej płyty, co wyraźnie odbiło się na jego sprzedaży. W kolejnych latach nagrywała kolejne płyty, ale nie powtórzyły one już sukcesu debiutanckich płyt, choć do dzisiaj Cyndi Lauper jest jedną z najpopularniejszych wokalistek w USA.

Cze
24
czw
urodziny obchodzi Andy McCluskey
Cze 24 całodniowy

24 czerwca 1959 urodził się Andy McCluskey – współzałożyciel, wokalista i główny autor utworów duetu OMD. Jest uważany za jednego z pionierów muzyki elektronicznej w Wielkiej Brytanii. Razem z Paulem Humphreysem w 1978 roku założył duet OMD, który wykonywał muzykę opartą głównie na brzmieniu syntezatorów. To m.in. sukces OMD sprawił, że instrumenty syntetyczne masowo zaczęły być wykorzystywane przez brytyjską scenę muzyczną na początku lat ’80, co zaowocowało powstaniem całej tzw. nowej fali oraz nurtu zwanego synthpop

urodziny obchodzi Glenn Medeiros
Cze 24 całodniowy

Glenn Alan Medeiros ur. 24 czerwca 1970 na wyspie Kauaʻi na Hawajach – amerykański wokalista i autor tekstów piosenek, portugalskiego pochodzenia.

Najbardziej znanymi jego singlami są Nothing’s Gonna Change My Love For You z 1986, który w Europie rozszedł się w nakładzie ponad 10 milionów kopii Watching Over YouLonely Won’t Leave Me AloneStranger TonightWhat’s It Gonna Take i Fool’s Affair z 1987. Również dużą popularnością cieszyły się piosenki z drugiego albumu wokalisty Not Me wydanym w listopadzie 1988. Płyta cieszyła się wielkim powodzeniem w Europie m.in we Francji, Belgii, Hiszpanii oraz w Korei Południowej (poczwórna platyna) i Stanach Zjednoczonych.

Cze
26
sob
urodziny obchodzi Chris Isaak
Cze 26 całodniowy

26 czerwca 1956 urodził się Chris Isaak – amerykański muzyk i aktor. Pierwszy kontrakt płytowy podpisał już w 1984 roku wydając album “Silvertone”. Dwa utwory z tej płyty – “Gone Ridin'” i “Livin’ for Your Lover” zostały użyte w filmie Blue Velvet w reżyserii Davida Lyncha. Przez kolejne lata konsekwentnie kontynuował karierę, której kulminacyjny moment nastąpił w 1989 roku za sprawą albumu “Heart Shaped World”, a konkretnie za sprawą pochodzącej z tej płyty piosenki “Wicked game”. Jej instrumentalna wersja została użyta w roku 1990 w filmie “Dzikość serca” (Wild at Heart) Davida Lyncha. Lee Chesnut, kierownik stacji radiowej w Atlancie, który był fanem filmów Lyncha, zaczął grać w radiu wersję wokalną utworu. Szybko stała się ona najczęściej graną piosenką na życzenie słuchaczy. Chesnut przyczynił się do rozpowszechnienia utworu po wszystkich stacjach radiowych w USA. W konsekwencji utwór stał się wielkim międzynarodowym hitem i największym przebojem w karierze Chrisa. Teledysk do “Wicked Game” został wyreżyserowany przez Herba Rittsa i był wielkim hitem MTV i VH1. Zdjęcia w klipie są czarno-białe, pokazują Isaaka i duńską modelkę Helenę Christensen obejmujących się na plaży i szepczących sobie do ucha. Inna, mniej popularna wersja teledysku “Wicked Game” jest wyreżyserowana przez Davida Lyncha i zawiera sceny z filmu “Dzikość serca”

Lip
3
sob
urodziny obchodzi Vince Clark
Lip 3 całodniowy

3 lipca 1960 urodził się Vince Clark – jeden z najbardziej zasłużonych brytyjskich muzyków lat ’80. Pod koniec lat ’70 razem ze szkolnym kolegą Andym Fletcherem założył grupę No Romance in China. Następnie razem z Martinem Gore powołał dożycia zespół French Look, który w 1980 przekształcił się w Composition of Sound, a następnie w Depeche Mode. Po wydaniu debiutanckiej płyty Depeche Mode “Speak and spell” Vince Clark odszedł z grupy. Razem z Alison Moyet stworzył duet Yazoo, który wylansował kilka wielkich przebojów. W 1983 roku Yazoo się rozpadło, a Vince Clark stworzył projekt The Assembly, z którym wylansował m.in przebój “Never Never”. W 1985 roku spotkał Andy’ego Bella i razem z nim powołał do życia duet Erasue. Vince Clark jest kompozytorem bardzo wielu przebojów lat ’80 oraz uznanym producentem i remixerem.