Calendar

Maj
18
wt
urodziny obchodzi Michael Cretu
Maj 18 całodniowy

18 maja 1957 roku urodził się Michael Cretu (właśc. Mihai Creţu), znany także jako Curly M.C. – rumuński muzyk, znany głównie jako twórca muzycznego projektu nazwanego Enigma. Szczególną sławę przyniosło mu wydanie albumu MCMXC A.D., który trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 24 krajach i zdobył 17 platynowych i 24 złote płyty.

urodziny obchodzi Martika
Maj 18 całodniowy

Martika, właśc. Marta Marrero (ur. 18 maja 1969 w Whittier) – amerykańska piosenkarka pop i aktorka pochodzenia kubańskiego.

Artystka ma kubańskie pochodzenie i zaczynała od występów w dziecięcym programie telewizyjnym oraz musicalu  pt.”Be Somebody… Or Be Somebody’s Fool!”. Następnie podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records i nagrała pierwszy utwór pt.”We Are Music” promujący kasety Sony na japońskim rynku. W 1987 r. stworzyła cover utworu “Bounce Back” duetu Fire On Blonde (bardziej znany z wykonania Alishy 3 lata później). W 1988 r. wydała swój debiutancki album pt.”Martika” z największym przebojem pt.”Toy Soldiers” oraz utworami “More Than You Know” (pierwszy singiel), “I Feel The Earth Move” (cover Carole King) czy “Water”. Druga płyta pt.”Martika’s Kitchen” ze skomponowaną i wyprodukowaną przez Prince’a balladą “Love…Thy Will Be Done” okazała się niepowodzeniem i piosenkarka zaprzestała solowych nagrań. Odtąd udzielała się w chórkach innych artystów, a od 2005 r. wraz z mężem Michaelem Mozartem tworzy duet Oppera wykonujący latynoski pop. W 1997 i 2005 r. ukazały się albumy z największymi hitami artystki, także w remiksach i remake’ach.

urodziny obchodzi Sandra
Maj 18 całodniowy

Sandra, a tak właściwie Sandra Ann Menges (wcześniej jako Lauer i Cretu), urodzona 18 maja 1962 roku w Saarbrücken.

W młodości ćwiczyła balet i uczyła się gry na gitarze. Po udziale w konkursie młodych talentów w 1976 r. nagrała singiel pt.”Andy Mein Freund”, który nie odniósł sukcesu. W latach 1979-1984 była członkinią kobiecego tria Arabesque, nagrywając z nim kilka albumów z takimi utworami jak “Marigot Bay”, “In For A Penny”, “Tall Story Teller” czy “Indio Boy”. Po rozpadzie grupy w 1984 r. rozpoczęła karierę solową niemieckojęzycznym coverem zespołu Alphaville “Japan Ist Weit” (“Big In Japan”). Za produkcję utworu odpowiadał rumuński muzyk i producent Michael Cretu – późniejszy mąż artystki. Rok później wydała debiutancki album pt. “The Long Play”, a sławę zyskała pierwszym singlem pt.””(I’ll Never Be) Maria Magdalena”. Utwór stał się wielkim przebojem i numerem jeden na listach przebojów w 21 krajach świata. Następnymi singlami z płyty były utwory “In The Heat Of The Night” oraz “Little Girl”. W następnych latach piosenkarka nagrała kolejne krążki z takimi hitami jak “Hi! Hi! Hi!”, “Everlasting Love”, “Secret Land” czy “Around My Heart”. Na początku lat 90-tych użyczała także głosy w projekcje Michaela Cretu Enigma. Sandra ma na koncie także duety m.in. z DJ-em BoBo (“Secrets Of Love’, 2006) i Thomasem Andersem (“The Night Is Still Young”, 2009). W  2012 r. pojawił się jej ostatni jak dotąd album pt.”Stay In Touch” z singlami “Maybe Tonight” i “Infinite Kiss”, a gwiazda ostatnio kilkukrotnie wystąpiła z koncertami w Polsce.

Maj
20
czw
urodziny obchodzi Al Bano
Maj 20 całodniowy

Albano Antonio Carrisi urodził się 20 maja 1943 r. , w mieście Cellino San Marco. Zdecydował się występować jako Al Bano, co związane jest z albańskim stanowiskiem jego ojca podczas II wojny światowej. Al Bano dość szybko zdołał udowodnić, że jest muzykiem potrafiącym zaistnieć w rozległym świecie wiekoestradowych festiwali, bowiem jego muzyczny przełom nastąpił już w 1966 roku podczas Festiwalu delle Rose, a następnie w 1968 roku – za sprawą pierwszego miejsca w konkursie piosenek Disco per l’Estate. Jego zwycięstwa na scenie utorowały drogę jego karierze nagraniowej, zainicjowanej przez takie hity jak „La Siepe” i „Nel Sole”. W lipcu 1970 Al Bano ożenił się z artystką Rominą Power. Jeszcze w roku, w którym doszło do ich małżeństwa, Carrisi and Power zadebiutowali razem z duetowym albumem “Storia di Due Innamorati”. Płyta zamieniła ich we włoskich faworytów piosenki popularnej i rozpoczęła karierę duetu, co okazało się owocne przez następnych prawie 30 lat. Al Bano i Romina Power regularnie występowali w Sanremo Festival i Eurovision Song Contest w latach 70. i 80., konsekwentnie plasując się dobrze i zarabiając na swych lojalnych fanach we Włoszech i Niemczech. Al Bano powrócił do swojej solowej kariery w 1996 roku z “E la Mia Vita”, jego pierwszym solowym wydawnictwem od prawie trzech dekad. Wkrótce miały się ukazać również takie jak “Verso il Sole” (1997) i “Ancora il Volo” (1999). Rozwód Al’a Bano z Rominą Power (rok 1999) nie spowolnił jego artystycznej wydajności. Każdego roku wydał płytę bez cienia porażki, aż do “Cercami nel Coure della Gente” w 2007 roku. Al Bano trafił natomiast do nowej generacji fanów w 2005 roku, dzięki jego udziałowi we włoskim serialu „Survivor” L’Isola dei Famosi, występując u boku jego córki Rominy Carrisi.

urodziny obchodzi Paul Rein
Maj 20 całodniowy

20 maja 1965 urodził się Paul Rein – szwedzki wokalista, autor piosenek i producent muzyczny. Naprawdę nazywa się Pauli Kaj Olavi Reinikainen. W latach ’80 zasłynął tanecznymi utworami “Lady-O”, “Hold Back Your Love”, “Stop (Give It Up)”, “Touch” oraz “Show Me Tonight”.

Maj
28
pt
urodziny obchodzi Kylie Minogue
Maj 28 całodniowy

Kylie Ann Minogue,  ur. 28 maja 1968 w Melbourne, często nazywana po prostu Kylie – australijska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Zwana jest „Księżniczką Popu” („Princess of Pop”) lub „Boginią Popu” („Goddess of Pop”).

Karierę medialną rozpoczynała od występów w australijskiej operze mydlanej Sąsiedzi, w której grała w latach 1986–1988. W międzyczasie rozwijała karierę muzyczną, podpisawszy kontrakt z brytyjską wytwórnią płytową PWL. Rok później wydała swój pierwszy, album studyjny pt. Kylie. W 1992 opuściła PWL i podpisała kontrakt z Deconstruction Records, dla której wydała albumy Kylie Minogue i Impossible Princess – obie płyty zyskały przychylność krytyków. Kolejnym krokiem był powrót do tanecznych korzeni i podpisanie kontraktu z Parlophone, a pierwszym owocem współpracy był album pt. Light Years. Następny album, Fever, osiągnął międzynarodowy sukces, a promujący go singiel „Can’t Get You Out of My Head” okazał się jednym z najlepiej sprzedających singli w pierwszej dekadzie XXI wieku. Minogue wylansowała też przeboje, takie jak „I Should Be So Lucky”, „Hand on Your Heart”, „Better the Devil You Know”, „Confide in Me”, „Spinning Around”, „Slow”, „2 Hearts” czy „All the Lovers”.

Według Australian Recording Industry Association (ARIA) jest najlepiej sprzedającą się australijską wokalistką wszech czasów. Do 2015 sprzedała ponad 80 mln płyt na świecie. Ma na koncie wiele tras koncertowych, a za jedną z tras otrzymała nagrodę dla „australijskiego wykonawcy roku”. W 2008 uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego, została też wyróżniona przez francuski rząd Orderem Sztuki i Literatury za wkład we francuską kulturę. Minogue została uhonorowana stopniem doktora naukowego przez Anglia Ruskin University za działalność związaną z walką z rakiem piersi. W listopadzie 2011 została wprowadzona do ARIA Hall of Fame przez członków ARIA. W grudniu 2016 Billboard umieściła ja na 18. miejscu listy najlepszych artystek dance wszech czasów. W 2020 ustanowiła rekord Guinnessa, zostając pierwszą artystką, której albumy były numerem jeden w Wielkiej Brytanii w ciągu pięciu kolejnych dekad.

Od 1990 mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

Cze
1
wt
urodziny obchodzi Jason Donovan
Cze 1 całodniowy

1 czerwca 1968 urodził się Jason Donovan – australijski wokalista i aktor. Podobnie jak Kylie Minogue rozgłos zdobył dzięki występom w telenoweli “Sąsiedzi”. W 1988 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii i dzięki współpracy z producenckim tercetem Stock, Aitken, Waterman stał się wielką gwiazdą muzyki pop. Przez ponad dwa lata do spółki z innymi wykonawcami, dla których piosenki pisali Stock, Aitken i Waterman, Jason Donovan dominował na listach przebojów na całym świecie. Do jego największych przebojów należą “Too many broken hearts”, “Especially for you” (duet z Kylie Minogue), “Sealed with a kiss”, “Nothing can divide us” oraz “When you come back to me”